Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?
Powszechnie panuje przekonanie, że panele fotowoltaiczne potrzebują dużego nasłonecznienia do prawidłowej pracy. Z tego powodu wiele osób w Polsce wciąż obawia się, że instalacja nie zaspokoi ich zapotrzebowania na prąd. Takie obawy nie są tak naprawdę uzasadnione.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej
Trzeba pamiętać, że wydajność całej instalacji zależy od wielu czynników. Istnieje wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych charakteryzujących się różną efektywnością. Dodatkowo istotne jest miejsce, w jakim będą położone panele – na jaką stronę świata i pod jakim kątem będą skierowane. Dopiero poprawnie zamontowane panele oraz pozostałe elementy całej instalacji gwarantują optymalne wykorzystanie jej możliwości. Wieloletnie doświadczenie w montażu różnych instalacji fotowoltaicznych na terenie Polski pokazuje, że ten rodzaj pozyskiwania energii elektrycznej sprawdza się w naszych warunkach, całkowicie pokrywając zapotrzebowanie na prąd wielu budynków.
Optymalne warunki pogodowe
Faktycznie słoneczna pogoda sprawia, że instalacja pracuje efektywnie niż w pochmurne dni, jednak przy zbyt dużych temperaturach panele mogą ulec przegrzewaniu, co wpływa na ich szybsze zużycie. Optymalna temperatura dla paneli słonecznych to 25°C. Nie jest więc prawdą, że afrykańska sawanna byłaby lepszym miejscem do pozyskiwania energii solarnej niż na przykład europejskie osiedla.
Średnia temperatura w Polsce jest jednak znacznie niższa niż temperatura optymalna dla paneli fotowoltaicznych, jednak ich wysoka efektywność jest wystarczająca dla montowanych w Polsce instalacji, również dzięki przemyślanemu sposobowi zagospodarowania powstałych ilości prądu poprzez połączenie z siecią energetyczną.
Niedobór prądu?
Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu od maja do czerwca. W jesienne i zimowe miesiące, kiedy słońca jest naprawdę mało, a na panelach może zalegać śnieg blokujący dodatkowo dopływ światła, produkcja prądu jest faktycznie mniejsza niż w gorące letnie i bezchmurne dni. Nie stanowi to jednak problemu, jeśli instalacja (i jej moc) jest odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnego budynku. Niedobór prądu może być uzupełniany z sieci energetycznej i wcale nie oznacza to wyższych kosztów, gdyż tą samą drogą oddawane są nadwyżki prądu, jakie powstają latem.
Instalacja fotowoltaiczna stanowi nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny sposób pozyskiwania energii, który bardzo dobrze sprawdza się w naszej szerokości geograficznej.